piątek, 8 sierpnia 2014

Przeszklona oranżeria - ogród przez cały rok

Oranżeria - ogród zimowy
Ogrody zimowe stanowią ciekawą ozdobę domu, która podwyższa standard życia. Odpowiednio dobrana konstrukcja oranżerii zapewnia dobrą ochronę termiczną i dopływ naturalnego światła.

Oranżeria połączona z domem to propozycja dla tych, którzy cenią sobie komfort oraz otoczenie bujnej roślinności. To także sposób na powiększenie przestrzeni mieszkalnej o efektowną część rekreacyjną. Woń kwiatów, zapach roślin i naturalne światło wyraźnie poprawią nastrój.

Poczuć zapach wiosny w chłodne dni
Oranżeria to powszechna nazwa ogrodu zimowego. Pierwsze formy szklarni sięgają czasów Cesarstwa Rzymskiego ok. 60 roku n.e. Historia pawilonów ogrodowych w postaci znanej nam obecnie zrodziła się jednak dopiero w XIVw. Od tego czasu przechodziły one metamorfozę: od ogródków przyklasztornych z ziołami leczniczymi, przez ogrody botaniczne przy uniwersytetach włoskich, po pomarańczarnie i oranżerie, służące do hodowli drzewek cytrusowych i figowych. Dopiero w drugiej połowie Xix. zaczęły powstawać prywatne cieplarnie w postaci oszklonej werandy. Rozkwit popularności oranżerii datuje się na lata 70. XXw.

Mieszkać w otoczeniu zieleni
Ogród zimowy może pełnić funkcję zielonego salonu, w którym w ciągu dnia można zażyć relaksu pośród zielonej roślinności. Zaciszne wieczory można natomiast spędzać pod rozgwieżdżonym niebem, w osłonięciu od chłodu nocy. Przeszklony ogród dobrze wyposażyć w konstrukcję pozwalająca na jego całkowite otwarcie, co sprawi, że latem będzie tam panowała przyjemna temperatura.

Roślinność warto dobierać pod względem zbliżonych wymagań hodowlanych. Najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, to wilgotność i temperatura – niezbędne do prawidłowego wzrostu flory. Z otoczeniem roślin dobrze będą komponowały się meble z ratanu lub innych naturalnych materiałów.

Przestronne, słoneczne wnętrza
Ogród zimowy może być pomieszczeniem sezonowym lub całorocznym. Drugi wariant pozwala utrzymać zieleń nawet w środku zimy, wymaga jednak zastosowania pewnych rozwiązań. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwości termoizolacyjne zestawów szybowych oraz konstrukcji nośnej, zazwyczaj wykonanej z drewna lub aluminium. Ogród powinien być wykonany z dedykowanych tego typu budowlom systemów, które znajdziemy np. w ofercie firmy MS więcej niż OKNA. Istotnym elementem konstrukcji są drzwi przeszklone, które pozwalają na dostęp z oranżerii wprost do wnętrza domu, a także wyjście na zewnątrz. Rosnącą popularnością cieszą się systemy drzwi podnoszono-przesuwnych, które pozwalają na tworzenie wielkogabarytowych ruchomych przeszkleń.

System drzwi podnoszono-przesuwnych Patio HST umożliwia wykorzystanie masywnych skrzydeł o ciężarze do 300kg, które można swobodnie i bezpiecznie przesuwać – wyjaśnia Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA.
Drzwi są wyposażone w niski, ciepły próg o wysokości 19mm, co przekłada się na termikę i wygodę ich użytkowania. Cała konstrukcja, dzięki wykorzystaniu szyby SUPERtermo i ciepłych wzmocnień w ramie, zapewnia osiągnięcie współczynnika termoizolacyjności Uw = 0, 84 W/m2K (dla drzwi o wymiarach 5600x2400 mm) – dodaje.

Aby móc użytkować ogród zimowy przez cały rok, należy wyposażyć go w ogrzewanie, które zapewni utrzymanie właściwej temperatury. Warto rozważyć ogrzewanie podłogowe, które pomoże ukryć instalację i będzie ekonomiczne w użytkowaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w pomieszczeniu kominka.

W okresie letnim przegrzewanie się przeszklonego pomieszczenia sprawi, że przebywanie w nim będzie mało komfortowe. W ograniczeniu promieniowania słonecznego pomogą osłony (np. rolety materiałowe). Ważne jest ponadto zapewnienie wentylacji. Służą do tego m.in. systemy klap wentylacyjnych.

Do stworzenia oranżerii można wykorzystać powierzchnię tarasu. Zaprojektowany i wybudowany w oparciu o nowoczesne rozwiązania ogród zimowy wzbogaci wygląd elewacji budynku i stworzy dodatkową przestrzeń, w której znajdziemy upragniony odpoczynek.

Źródło: M&S
Foto: M&S