środa, 15 października 2014

Energooszczędny Dom Dostępny

Magazyn Murator ogłosił kolejną edycję konkursu „Energooszczędny Dom Dostępny 2021”. Tematem jest dom spełniający wymagania Warunków Technicznych z 2021r. Sponsorami przedsięwzięcia są firmy: FAKRO, Isover, Thermo Organika i OKNOPLAST.

Producent okien dachowych z Nowego Sącza od wielu lat promuje produkty energooszczędne w budownictwie. W związku z wydarzeniem, w Warszawie odbyła się debata, w której udział wzięli przedstawiciele środowiska naukowego związanego z budownictwem, urzędów budowlanych oraz sponsorów konkursu. Tematem przewodnim była przyszłość budownictwa indywidualnego w Polsce w świetle planowanych zmian w prawie budowlanym oraz dostosowania polskich przepisów do standardów unijnych obowiązujących po 2020r.

- FAKRO w rozwoju produkcji kieruje się potrzebami energooszczędnego oraz inteligentnego domu. Z myślą o budownictwie pasywnym wprowadziliśmy wiele innowacyjnych produktów, takich jak superenergooszczędne okno dachowe FTT U8 Thermo, zasilane energią słoneczną markizy Solar do okien pionowych i dachowych czy okna do dachów płaskich. Wyższe koszty energii oraz poczucie odpowiedzialności za środowisko sprawiają, że domy energooszczędne wyznaczają współcześnie kierunek rozwoju budownictwa. – powiedział Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu i Członek Zarządu firmy FAKRO.

Podczas debaty uczestnicy dyskutowali nad zmianami wpływającymi na projektowanie i budowę domów, materiałami do budownictwa energooszczędnego oraz innowacyjnymi rozwiązaniami do domów jednorodzinnych. Uczestnicy zgodzili się, że planowane zmiany idą we właściwym kierunku. Produkty energooszczędne wykorzystane w budynku to mniejsza ilość energii zużytej podczas jego eksploatacji, co wpływa pozytywnie na ochronę środowiska naturalnego. Niestety jest to także kwestia dodatkowych kosztów podczas wznoszenia budynków pasywnych.

Chociaż na rynku obecnych jest już sporo produktów budowlanych spełniających wymagania z 2021r., to jednak nie są one powszechnie stosowane z uwagi na wysoką cenę. Można mieć jedynie nadzieję, że wraz z upowszechnieniem produktów energooszczędnych, ich ceny będą spadać.

Źródło: Fakro
Foto: Fakro