wtorek, 24 marca 2015

Grupa VELUX i spólki siostrzane planują dalszy rozwój produkcji i wzrost zatrudnienia w Polsce

Grupa VELUX i spólki siostrzane planują dalszy rozwój produkcji i wzrost zatrudnienia w Polsce
Po 25 latach działalności w Polsce Grupa VELUX i siostrzane spółki wciąż dynamicznie się rozwijają. Stworzenie nowych miejsc pracy i wzrost potencjału produkcyjnego w polskich fabrykach to plany na 2015r.

Grupa VELUX wraz z spółkami siostrzanymi osiągnęły w Polsce w 2014r. przychód wynoszący ponad 1,43mld zł. Wynik jest lepszy od ubiegłorocznego o 4% i wzmacnia ich pozycję na miejscu największego producenta i eksportera okien z Polski. Po dobrym początku roku, Grupa musiała zmierzyć się z gorszą koniunkturą w II półroczu. Finalnie zakończyła ubiegły rok pozytywnym wynikiem.

- Dla nas i rynku był to rok przełomowy, gdyż dokonaliśmy całkowitej zmiany oferty produktowej na Nową Generację okien dachowych. Była to największa inwestycja w historii firmy, a klienci otrzymali bardziej zaawansowane okna dachowe. Popyt na nowe produkty był zgodny z naszymi oczekiwaniami. W 2015r. liczę na nieco lepszą koniunkturę w budownictwie indywidualnym oraz większe zainteresowanie inwestorów prywatnych remontami, co może być dodatkowym impulsem do wzrostu sprzedaży na rynku okien – komentuje Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.

Ważny pracodawca i inwestor
W ciągu ostatnich trzech lat Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały łącznie ponad 350mln zł w rozwój produkcji okien w Polsce, w tym wartość ubiegłorocznych inwestycji wyniosła ponad 50mln zł. Obecnie powierzchnia fabryk oraz magazynów wynosi ponad 200000m2, a infrastruktura zalicza się się do największych i najnowocześniejszych w Polsce w sektorze stolarki budowlanej. W czterech fabrykach zlokalizowanych w Gnieźnie, Namysłowie oraz Wędkowach koło Tczewa, zatrudnionych jest ponad 3300 pracowników. We wszystkich zachowane są najwyższe standardy jakości, ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy. Inwestycje przeprowadzone w ostatnich latach w dużej mierze dotyczyły dostosowania fabryk do produkcji okien nowej generacji.

Grupa VELUX i spółki siostrzane to nie tylko inwestycje związane z biznesem w Polsce. Właściciel firmy, tj. niezależnie działające Fundacje VELUX, będące większościowym udziałowcem Grupy, przyznały w 2014r. granty o wartości ponad 10mln zł dla Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci oraz Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu. W sumie od 2003r. łączna wartość przyznanych grantów, na działalność organizacji społecznych pomagających pokrzywdzonym dzieciom i młodzieży, przekroczyła 77mln zł.

- Jako pracownicy VELUX jesteśmy dumni, że dzięki działalności biznesowej naszej firmy przyczyniamy się do rozwoju społeczności lokalnych, a Fundacje mogą wspierać wartościowe projekty społeczne – mówi Jacek Siwiński.

Plan na 2015 – zwiększenie potencjału produkcyjnego w Polsce
W 2015 roku polskie fabryki VELUX czekają kolejne zmiany.

- W wyniku wewnętrznej reorganizacji mającej na celu zwiększenie efektywności, Grupa VELUX zdecydowała się na optymalizację globalnego systemu produkcji i logistyki. Ich konsekwencją będzie zwiększenie wielkości i zakresu produkcji w polskich fabrykach. Przygotowania do tego procesu rozpoczęliśmy już w czwartym kwartale 2014r., a pełnego efektu możemy spodziewać się w ciągu 2015 roku – tłumaczy Piotr Węglarz, dyrektor Fabryki Okuć VELUX w Gnieźnie.

Zmiany te wpłyną na zwiększenie asortymentu w fabrykach VELUX w Gnieźnie i Namysłowie. Po transformacji około 70% metalowych komponentów do okien, produkowanych przez Grupę VELUX, będzie pochodziło z Polski, a konkretnie z Gniezna. W Namysłowie ruszyła już produkcja najbardziej zaawansowanych okien sterowanych elektrycznie VELUX INTEGRA®, które wkrótce będą także wytwarzane w gnieźnieńskiej fabryce.

- Planowane dalsze inwestycje Grupy VELUX w Polsce są wyrazem zaufania do polskich pracowników, docenieniem efektywności i jakości ich pracy – mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX w Polsce.

Zatrudnienie w fabrykach zwiększy się w sumie o ponad 100 osób. Rekrutacja już ruszyła, a poszukiwani pracownicy to głównie: narzędziowcy, ślusarze narzędziowi, operatorzy pras automatycznych, operatorzy maszyn oraz inżynierowie procesu.

W Polsce od dwóch lat działa również Centrum Usług Finansowych dla całej Grupy. Pracuje w niej wysoko wykwalifikowany personel obsługujący kilka rynków w zakresie sprawozdawczości podatkowej i finansowej. W związku z rozwojem Centrum o dalsze rynki również tu planowane jest zwiększenie zatrudnienia.

To już 25 lat
W tym roku mija 25 lat od pojawienia się na polskim rynku przedstawicielstwa handlowego Grupy VELUX w Polsce.

- Jesteśmy dumni, że przez te lata udało nam się zdobyć zaufanie klientów, stać się wiarygodnym partnerem biznesowym dla licznych kontrahentów, jak również ważnym pracodawcą. Nie udałoby się jednak tego osiągnąć bez dużego zaangażowania pracowników w zakładach produkcyjnych i w biurze handlowym – to oni przez te lata pracowali na sukces firmy VELUX w Polsce. Nasze zaangażowanie doceniła centrala czego wyrazem są ostatnie, jak również planowane inwestycje. Cieszymy się, że mimo zmiennej koniunktury umacniamy swoją pozycję na polskim rynku – podsumowuje Jacek Siwiński.

Źródło: VELUX
Foto: VELUX