poniedziałek, 23 listopada 2015

Brama profesjonalnie zamontowana

Bramy garażowe oferowane są w wielu wariantach. Można wybierać spośród modeli segmentowych, roletowych (rolowanych), uchylnych i rozwiernych. Nowoczesne bramy zapewniają wysokie parametry termiczne, komfort i bezpieczeństwo użytkowania, ciekawe wzornictwo. Bez względu na wybrany model, aby w pełni wykorzystać jego walory niezbędny jest prawidłowy montaż.

Pierwszy etap inwestycji to dokładny pomiar ościeża (otworu), w którym zamontowana będzie brama. Musi on uwzględniać szerokość i wysokość otworu wjazdowego, wysokość nadproża, przestrzeń boczną i głębokość garażu z wolnym miejscem pod sufitem, co będzie ważne przy wyborze bramy uchylnej lub segmentowej.

Istotne jest również dokładne sprawdzenie nadproża. Jego wygięcie w tzw. banan uniemożliwi później właściwą pracę bramy. Warto także uwzględnić usytuowanie bramy w zależności od jej koloru i wielkości – dla przykładu montaż szerokiej, ciemnej bramy od strony południowej może prowadzić do sporego ugięcia jej paneli, nawet do 0,8% długości, w wyniku intensywnego nasłonecznienia – mówi Norbert Frąckowiak, Ambasador kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ", Dyrektor Handlowy firmy P.P.H.U. FIX z Wrocławia zajmującej się montażem stolarki otworowej.

Najlepiej, gdy montaż bramy przeprowadzany jest po ukończeniu prac wykończeniowych w garażu. Jeśli nie jest to możliwe, trzeba pamiętać, aby nadproże i węgarki, do których przymocowana zostanie konstrukcja bramy były wytynkowane i pomalowane. Ważne jest także przygotowanie otworu montażowego – oczyszczenie go, wyrównanie i zagruntowanie. Trzeba również zadbać o wypoziomowanie posadzki, co ułatwi instalację i wykluczy ryzyko powstania szczeliny między dołem bramy a posadzką. Fachowe wykończenie podłogi umożliwia dokładne ustawienie napędu pod względem położeń krańcowych bramy, czyli pozycji, które zajmuje ona przy całkowitym otwarciu i zamknięciu. Jeśli wybrany model wyposażony jest w napęd automatyczny, niezbędne jest również uprzednie doprowadzenie zasilania i pozostawienie przestrzeni na komponenty.

Bez dobrego montażu nie ma funkcjonalnego garażu
Spora liczba dostępnych rozwiązań sprawia, że technika montażu bramy garażowej może się różnić w zależności od jej typu lub producenta. Najlepiej stosować się do zaleceń zamieszczonych w instrukcji dołączonej do produktu i do ogólnych zasad dobrego montażu.

Po dostarczeniu bramy na miejsce montażu należy sprawdzić wszystkie elementy oraz upewnić się, że rozmiary konstrukcji zgadzają się z wymiarami ościeża. Następny etap prac to skręcenie ościeżnicy i wstawienie jej w otwór, wraz z ustawieniem pionu i poziomu. Po osadzeniu ościeżnicy można przystąpić do zaklinowania jej w narożnikach oraz zaznaczenia punktów wiercenia otworów pod kątowniki montażowe. Kolejny etap to przykręcenie ościeżnicy i uszczelnienie szczeliny pomiędzy jej profilami a murem przy pomocy pianki montażowej. W przypadku konstrukcji segmentowych i niektórych bram uchylnych, niezbędne jest przykręcenie do sufitu prowadnic.

Wykonanie kolejnego kroku instalacji zależne jest od typu bramy. W modelach uchylnych, po dokręceniu rolek prowadzących do skrzydła, można zamontować je w ościeżnicy. W przypadku bramy segmentowej trzeba w pierwszej kolejności poskręcać ze sobą panele. Łączy się je za pomocą zawiasów, do których dokręcane są rolki prowadzące. Gdy skrzydło zostanie zamontowane do ościeżnicy, należy skontrolować jego pracę. Jeśli przesuwa się z oporami lub ociera o prowadnicę, wymagana jest korekta ustawienia. Po wstępnym uruchomieniu bramy ustawia się właściwy naciąg sprężyn. Ostatecznie montuje się wyposażenie: klamki, rygle antywłamaniowe oraz opcjonalnie mechanizm automatycznego napędu.

Większość konstrukcji bram jest wykonana ze stali lub aluminium. Przy prowadzeniu prac malarskich i murarskich w garażu trzeba zabezpieczyć je przed kontaktem z agresywnymi substancjami zawartymi np. w zaprawie murarskiej czy preparatach lakierniczych. Mogą one bowiem powodować korozję.

Aby brama pracowała długo i bezproblemowo, musi być również odpowiednio serwisowana. Taki serwis mają w swojej ofercie jedynie profesjonalne firmy zajmujące się sprzedażą i montażem bram garażowych. Dobrze zamontowana i serwisowana konstrukcja zapewni komfort i bezpieczeństwo użytkowania garażu – podsumowuje Norbert Frąckowiak.


Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD