poniedziałek, 4 stycznia 2016

Dobrze zabezpieczone drzwi, to ubezpieczone drzwi !

Drzwi wyposażone w zamek listwowy wielopunktowego ryglowania to bezpieczeństwo i wygoda, a także możliwe zniżki na ubezpieczenie.

Włamanie to jeden z najważniejszych powodów, dla których warto wykupić ubezpieczenie domu lub mieszkania.

- Ubezpieczenie od kradzieży jest jednym z najdroższych elementów polisy. Wysokość składki rocznej zależy od wielu czynników, ale zawsze można próbować ją obniżyć. Łatwiej będzie to wynegocjować, jeśli dom będzie miał dodatkowe zabezpieczenia przed ewentualną kradzieżą. Jednym z takich podstawowych wymagań jest odpowiedni zamek do drzwi wejściowych. W większości przy ubezpieczeniu od kradzieży z włamaniem minimalnym zabezpieczeniem są co najmniej dwa zamki wielozastawkowe lub jeden zamek wielopunktowy. Pierwszy z nich to taki, do którego klucz ma więcej niż dwa żłobienia prostopadłe do trzonu, natomiast w zamku wielopunktowym przekręcenie klucza powoduje zaryglowanie drzwi wejścia w kilku punktach na wysokości drzwi – wyjaśnia Jacek Całus z Broker Trading.

Zamek to wymóg. Bez niego żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie podpisze umowy. Ubezpieczyciele wymagają zamka wielozastawkowego w klasie zabezpieczeń RC2 („C”), który posiada Certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej (IMP) lub Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji. Zdarza się, że właściciele nieruchomości montują w standardowych zamkach samą wkładkę klasy RC2 („C”), która nie spełnia jednak w pełni warunków ubezpieczenia. Wkładka atestowana, nie jest zamkiem atestowanym, na który składają się mechanizm zamka wpuszczanego klasy RC2 (C), okucie zabezpieczające przed wyrwaniem czy rozwierceniem klasy RC2 (C) i wkładka atestowana klasy RC2 (C). Jeśli pominie się nawet jeden z tych elementów, nie otrzyma się po włamaniu odszkodowania z ubezpieczenia.

Dobrym zabezpieczeniem drzwi jest wielopunktowy zamek listwowy Safe. Składa się on z zamka głównego, rygli dodatkowych i elementów na ościeżnicy. W wersji podstawowej zapewnia ryglowanie w trzech punktach, w przypadku wyższych modeli w pięciu punktach. Co istotne, zamki wielopunktowe ryglują drzwi we wszystkich punktach jednocześnie po przekręceniu klucza we wkładce lub po uniesieniu klamki. Nie trzeba stosować w nich drugiej (drogiej) wkładki. Zamki listwowe oferowane są w różnych klasach odporności na wyważenie, równiez tych wymaganych przez ubezpieczycieli (klasy RC2 lub C). Ponadto drzwi doposażyć można w rygle dodatkowe powyżej i poniżej zamka głównego: bolce, haki, ryglowanie łączone hako-bolce, bolce obrotowe oraz rolki V.

- Im lepszy zamek, tym mniejsze ryzyko włamania, a więc i nasze bezpieczeństwo. Jednak ubezpieczyciele nie stosują zasady, że za konkretne zabezpieczenie jest ustalona stała zniżka w każdym ubezpieczeniu. Zniżki na ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem są przyznawane na podstawie łącznej oceny wszystkich zabezpieczeń: drzwi (zamki, bolce i haki, drzwi antywłamaniowe), okien (szyby antywłamaniowe, rolety, kraty) oraz dodatkowo alarmu, monitoringu, ochrony osiedla itd., a także usytuowania mieszkania (piętro, parter) lub okolica, w której położony jest dom. Przeciętnie zniżka na zabezpieczenia przeciwkradzieżowe wynosi 10-20 procent, ale w specjalnych przypadkach może sięgnąć nawet 50 procent. Wszystko zależy od ubezpieczyciela – mówi Jacek Całus. - Polisa to nie wszystko. Warunkiem udzielenia ochrony ubezpieczeniowej jest właściwe zamykanie okien, drzwi i innych otworów prowadzących do budynku (włazu na dachy) w czasie nieobecności domowników oraz utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym. Wymaga się także bezpiecznego przechowywania kluczy do zamków oraz nieudostępniania ich osobom nieupoważnionym. W razie naruszenia któregokolwiek z tych postanowień, możemy mieć problem z uzyskaniem odszkodowania – dodaje.


Źródło: ROTO
Foto: ROTO