poniedziałek, 28 marca 2016

Jak dbać o osłony zewnętrzne?

Przygotowując się do wiosennych porządków warto zadbać także o te elementy, którym zazwyczaj poświęcamy niewiele czasu. Są to m.in. osłony zewnętrzne, które poprawiają bezpieczeństwo oraz chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się i nasłonecznieniem.

Rolety elewacyjne oraz żaluzje fasadowe, z racji tego, że znajdują się na zewnątrz, są narażone są na różnego typu zabrudzenia. Dla ich prawidłowego funkcjonowania zagrożenie stanowić może gromadzący się na nich kurz oraz drobinki piasku. Zanieczyszczenia mogą prowadzić do zniszczenia powierzchni osłon, co negatywnie wpłynie na estetykę elewacji, ale również mogą przyczynić się do uszkodzenia elementów mechanicznych. Dlatego też istotna jest systematyczna pielęgnacja.

Większość prac związanych z utrzymaniem osłon w czystości można przeprowadzić samodzielnie. Okresowo warto jednak zlecić przegląd fachowcom, zwłaszcza wtedy, gdy osłony wyposażone są w automatykę zdalnie sterowaną. Wykwalifikowany serwis sprawdzi funkcjonowanie rolety oraz jej mechanizmy. Rolety zewnętrzne elewacyjne, rolety naokienne czy rolety zewnętrzne podtynkowe wyposażone są w skrzynkę z rurą nawojową oraz pionowe prowadnice. Zbierające się w nich zanieczyszczenia najlepiej usunąć przy pomocy sprężonego powietrza. Kompleksowe usługi serwisowe oferują m.in. punkty partnerskie firmy ANWIS.

Do czyszczenia rolet zewnętrznych, które w przypadku produktów ANWIS wykonane są z wysokiej jakości materiałów, należy zastosować szmatkę lub miękką szczotkę. Uchroni to przed zarysowaniem powierzchni rolety (pancerza). Nie wolno stosować agresywnych środków czyszczących, w tym szorujących. Do czyszczenie rolet zewnętrznych oraz jej elementów z powodzeniem można użyć roztworu wody i płynu do naczyń.

Czyszczenie żaluzji fasadowych ANWIS należy rozpocząć od całkowitego opuszczenia lameli i zamknięcia ich w jedną stronę, a następnie po oczyszczeniu – w drugą. Lamele zaleca się czyścić miękką szczotką. W przypadku żaluzji fasadowych nie należy stosować środków chemicznych na bazie rozpuszczalnika. Elementy tekstylne także zaleca się oczyścić na sucho. Warto pamiętać, że czyszczenie na mokro lamel żaluzji fasadowej mogłoby spowodować powstanie smug. Wyjątkiem są jedynie profesjonalne maszyny myjące dedykowane do tego typu rozwiązań.

Źródło: ANWIS
Foto: ANWIS