poniedziałek, 4 lipca 2016

Zadbane okna, to sprawne okna

Jak maksymalnie wydłużyć okres bezawaryjnej eksploatacji stolarki? Ekspert firmy Dobroplast tłumaczy, dlaczego tak istotna jest okresowa konserwacja okuć i podpowiada jak prawidłowo dbać o mechanizmy okienne, aby okna były sprawne i dobrze służyły przez długi czas.

O systematycznym myciu okien przypominają zabrudzone szyby. Na przetarciu ram i przeszkleń ich pielęgnacja się jednak nie kończy. Pozostaje jeszcze kilka mechanizmów, które decydują o prawidłowym funkcjonowaniu stolarki, a ich odpowiednia konserwacja może wydłużyć czas bezawaryjnej eksploatacji okien.

Zaniedbanie regularnej kontroli i pielęgnacji okuć, szybko możemy odczuć w postaci trudniejszego zamykania i otwierania skrzydła. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto pamiętać o systematycznym czyszczeniu z kurzu i zabrudzeń wszystkich elementów okuciowych, zarówno na ramie, jak i skrzydle, ze szczególnym uwzględnieniem jego górnej części. Nie należy używać do tego celu żadnych domowych detergentów jak i wody. Czynności te najlepiej wykonać suchą szmatką, a w przypadku uciążliwych zabrudzeń wykorzystać specjalistyczne preparaty o neutralnym ph, które nie uszkodzą powłoki antykorozyjnej okuć.

Oprócz czyszczenia, przynajmniej raz w roku zaleca się nasmarować olejem wszystkie ruchome elementy okuć (m.in. zawiasy, punkty ryglowania, grzybki ryglujące itp.). W przypadku okien Ovlo, Ovlo Classic, Avantgarde, Encore i Prime marki Dobroplast, które wyposażone są okucia Winkhaus, wszystkie te miejsca wyszczególnione są w instrukcji obsługi symbolem oliwiarki. Podobnie jak
w przypadku czyszczenia, należy unikać agresywnych preparatów i stosować wyłącznie olej lub smar bez zawartości żywic oraz kwasów. Wskazany jest np. olej silikonowy. Takie czynności zapewnią lekką obsługę okna i zabezpieczą okucia przed zbyt wczesnym zużyciem.

Czasami niezbędna okazać się może także regulacja okuć. Świadczyć mogą o tym takie objawy jak trudniejsze domykanie i otwieranie skrzydła, ocieranie o ościeżnicę, czy potrzeba użycia większej siły, aby przekręcić klamkę. Wymagana jest wówczas korekta ustawienia okuć w trzech miejscach: góra-dół, prawo-lewo oraz docisk skrzydła do ościeżnicy. Jeśli nie czujemy się na siłach przeprowadzić takie czynności, najlepiej zasięgnąć porady specjalistów lub zgłosić się do profesjonalnego serwisu.

Źródło: DOBROPLAST
Foto: DOBROPLAST