środa, 28 września 2016

Naturalny i dyskretny projektant wnętrz – światło

Przy pomocy naturalnego światła można pięknie kreować przestrzeń. Wystarczy wyposażyć dom w odpowiednie systemy osłonowe, aby móc efektywnie sterować jego natężeniem.

Już na etapie projektowania budynku warto pomyśleć o optymalnym rozmieszczeniu okien. Niezwykle pomocne w tym względzie są zasady związane z podziałem funkcjonalnym pomieszczeń.

Źródłem światła w domu jest stolarka okienna, natomiast cienia odpowiednie, nowoczesne osłony, najlepiej zewnętrzne – markizy – wyjaśnia Wojciech Chronowski, Menadżer Produktu Markizy w FAKRO.

Za ich sprawą można dopasować intensywność naturalnego oświetlenia do indywidualnych preferencji mieszkańców domu.

Markizy rozpraszają światło, dzięki czemu okazują się wybawieniem podczas pracy przy komputerze. Chronią nas przed refleksami świetlnymi, które powstają na ekranach monitorów – dodaje.

Efekt rozproszenia pozwala ponadto stworzyć bardziej przytulny nastrój we wnętrzu, sprzyjający odpoczynkowi czy skupieniu.

Czasem światło, czasem cień...
Salon to miejsce wielofunkcyjne, w którym czas spędza cała rodzina. W związku z tym umiejętność posługiwania się światłem i cieniem nabiera tu na znaczeniu. Pomieszczenie to zwykle posiada duże przeszklenia, co zapewnia domownikom dużo naturalnego światła i piękne widoki. Dodatkowo ma zazwyczaj największy metraż, a więc idealnie sprawdza się także jako przestrzeń do spotkań. Dlatego warto wyposażyć okna w markizy okienne, które zapewnią nam prywatność i swobodę – ochronią przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, zapewniając jednocześnie optymalny dopływ światła dziennego oraz widoczność na zewnątrz. Latem będą natomiast doskonałą osłoną przed nadmiernym nagrzewaniem – ciepło może dawać się nam we znaki zwłaszcza w przypadku usytuowania salonu od południowej strony świata, co jest częstą praktyką. Ponadto markizy rozpraszają światło – docenią to zwłaszcza amatorzy oglądania telewizji oraz gier komputerowych.

Idealny nastrój do relaksu
W sypialni jeszcze bardziej niż w salonie ceni się światło rozproszone – to miejsce, które w sposób szczególny ma służyć do odpoczynku, relaksu czy wyciszenia. Taki komfort zapewnią nam markizy okienne.

Latem będą dodatkowo chronić pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem, więc w celu jego chłodzenia nie będzie konieczne stosowanie energochłonnej klimatyzacji, a podczas chłodniejszych, deszczowych pór roku wyciszać uderzania kropli deszczu o szyby. Wykonane są z najwyższej jakości, odpornej na czynniki zewnętrzne siatki – mówi Wojciech Chronowski.

Cechuje je wielozadaniowość – doskonale sprawdzają się też np. w roli moskitiery. W pokoju sypialnym przyda się ponadto punktowe oświetlenie sztuczne przy wezgłowiu łoża. Dzięki temu wnętrze zyska wieczorami na klimatyczności. To rozwiązanie przypadnie również do gustu osobom, które po zachodzie słońca lubią „zatopić się” w lekturze książek. Jeśli przewidziana jest toaletka z lustrem, która zawsze stanowi piękną ozdobę, warto ją wyeksponować światłem. Dobre oświetlenie tego miejsca będzie pomocne przy wykonywaniu makijażu.

Źródło: FAKRO
Foto: FAKRO