czwartek, 20 października 2016

Jak przygotować okna na zimę

Jesień to ostatni okres, aby przeprowadzić przegląd stanu stolarki okiennej i przygotować ją na nadejście zimowych dni. Odpowiednio zabezpieczone i wypielęgnowane okna odwdzięczą się przytulnym ciepłem wewnątrz pomieszczeń oraz mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. Jerzy Chrzanowski, ekspert z Dobroplast podpowiada, jakie czynności pielęgnacyjno-konserwacyjne warto wykonać, aby okna spełniły swoje funkcje i w dobrym stanie przetrwały do następnych sezonów.

Zima to wymagająca pora roku – deszcz, śnieg, niskie temperatury to czynniki, które odbijają się na stanie materiałów wykończeniowych na zewnątrz domu. Takimi elementami są okna, które szczególnie narażone są na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

- Jednym z głównych zadań stolarki okiennej jest zapewnienie ochrony przed niekorzystną aurą pogodową i stanie na straży domowego ciepła. Paradoksalnie jednak mogą stać się one przyczyną ogromnych strat energii, co szybko odczujemy również na domowym budżecie. Sytuacjom takim można skutecznie zapobiec. Są tego dwa warunki – pierwszy to wybór odpowiednich okien o wysokich parametrach termoizolacyjności, drugi to właściwa i systematyczna pielęgnacja już zamontowanej stolarki – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.

Pielęgnacja to podstawa
Nawet najlepsze jakościowo okna wymagają odpowiedniej pielęgnacji, cyklicznego przeglądu oraz usunięcia ewentualnych usterek, które mogłyby wpływać na ich prawidłową pracę lub szczelność.

- Szczegółowy przegląd naszych okien najlepiej jest przeprowadzić jesienią, gdyż będziemy mieli pewność, że są one dobrze przygotowane i nic nie zaskoczy nas podczas zimy. Nie należy jednak zbyt długo zwlekać i wykonać takie czynności jeszcze dopóki na zewnątrz panują dodatnie temperatury – dodaje specjalista z Dobroplast.

Na początek podstawową czynnością jest umycie powierzchni okien – nie tylko szyb, ale również ram i ościeżnicy, także od wewnętrznej strony.

- Pamiętajmy, by do takiego czyszczenia nie stosować żrących środków o kwaśnym lub zasadowym odczynie, które mogą uszkodzić powłokę ramy lub spowodować korozję okuć. Najlepiej użyć samej wody lub jeśli zabrudzenia są silne, specjalistycznych preparatów o neutralnym ph – podpowiada Jerzy Chrzanowski.

Myjąc szyby również powinniśmy uważać, by nie spryskiwać detergentem elementów wokół, a wszelkie krople od razu wycierać do sucha. Ważnym punktem w planie jesiennego przeglądu okien są uszczelki, które umieszczone są w ościeżnicy i skrzydle. To one w dużej mierze odpowiadają za szczelność okien, a uszkodzone przestają być skutecznym zabezpieczeniem przed wilgocią oraz przedostawaniem się zimnego powietrza.

- Aby uszczelki zachowały na długo swoją elastyczność i dobrze dopasowywały się do elementów okna, należy poddawać je regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Trzeba je dokładnie oczyścić z ewentualnych zabrudzeń, a następnie można je pokryć ochronną warstwą z gliceryny lub najlepiej z wykorzystaniem dedykowanych produktów na bazie żywic silikonowych. W szczególności uważać trzeba z uszczelkami z kauczuku EPDM, gdyż silne preparaty mogą spowodować ich stwardnienie czy popękanie. Jeśli zauważymy też, że kondycja uszczelek nie jest najlepsza, bezpieczniej będzie wymienić je przed zimą na nowe – zaznacza ekspert firmy Dobroplast.

Ostatnim elementem do sprawdzenia i ewentualnej poprawy są okucia. I tak jak
w przypadku wcześniejszych prac, podobnie tutaj używamy tylko łagodnych środków czyszczących, które nie uszkodzą powłoki antykorozyjnej metalowych części,
a najbardziej wskazane jest oczyszczenie ich przy pomocy suchej szmatki. Pamiętajmy, aby okucia wytrzeć zarówno na ramie, jak i skrzydle, zwłaszcza w jego górnej części.

- Przed zimą dobrze jest przeprowadzić również oględziny okuć pod względem ich poprawnej pracy. Jeśli zauważymy, że okno trudniej się domyka, a klamka ciężej chodzi, najprawdopodobniej konieczne będzie wyregulowanie okuć w trzech miejscach: góra-dół, prawo-lewo oraz docisk skrzydła do ościeżnicy. Można wykonać to samodzielnie lub w razie wątpliwości skorzystać z pomocy serwisu – podpowiada Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast.

Nawet jeśli okucia funkcjonują sprawnie i nie wymagają regulacji, wskazana jest ich sezonowa konserwacja, która polega na naoliwieniu wszystkich punktów, które wpływać mogą na prawidłową pracę okna, czyli zawiasy, grzybki ryglujące itp. Wykonując takie czynności samodzielnie musimy pamiętać o prawidłowym dobraniu preparatu, który nie spowoduje korozji. Najlepiej, aby był to olej silikonowy lub ewentualnie środki smarne bez zawartości żywic – podsumowuje przedstawiciel spółki Dobroplast.

Ciepło za szybą
Prawidłowa konserwacja okien to sposób na to, by na dłużej zachować ich dobry stan i zapewnić skuteczną ochronę przed stratami ciepła. Nie zawsze jednak pielęgnacja będzie wystarczająca i niekiedy stolarka wymagać będzie już tylko wymiany.

- W przypadku jeśli zdecydujemy się na wymianę okien na nowe, dobrze jest decyzję taką podjąć jeszcze przed nadejściem mrozów. W ten sposób unikniemy niekomfortowej sytuacji z wychładzaniem mieszkania, a przede wszystkim będziemy mieli pewność, że niskie temperatury nie wpłyną na jakość montażu – mówi Jerzy Chrzanowski.

Jeśli zależy nam na tym, aby okna były ciepłe i nie powodowały niepotrzebnych strat energii, już na etapie wyboru, warto rozważyć nowoczesne systemy okienne o energooszczędnych właściwościach, tak jak w przypadku modeli ENCORE czy PRIME firmy Dobroplast.

- Ciepłe okna to przede wszystkim dobry współczynnik przenikania ciepła i to nim w głównej mierze powinniśmy kierować się przy podejmowaniu decyzji zakupowej. O ciepłych oknach można mówić, kiedy parametr ten oscyluje w graniach 1,0 W/m2K. Jeśli zależy nam jednak na oknach, które spełniać będą wymogi budownictwa energooszczędnego
i pasywnego, musi być on zdecydowanie niższy np. tak, jak w przypadku systemu ENCORE firmy Dobroplast, który dla okna referencyjnego (1230x1480 mm) z pakietem szybowym Ug = 0,3 W/m2K, wynosi jedynie 0,62 W/m2K
– dodaje ekspert Dobroplast.

Dobrze wybrane okna o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła, które są właściwie zamontowane to połowa sukcesu na drodze do ciepłego domu. Dokładając do tego systematyczną pielęgnację i konserwację stolarki będziemy mieli pewność, że okna spełnią swoją rolę i zapewnią skuteczną ochronę przed stratami energii.

Źródło: DOBROPLAST
Foto: DOBROPLAST