piątek, 21 października 2016

Profile i uszczelki – ważne elementy stolarki otworowej

Wykorzystywane w drzwiach oraz bramach garażowych profile i uszczelki stanowią ważny komponent stolarki otworowej. Uszczelniają, pełnią funkcję dekoracyjną, służą do wykonywania przeszkleń. Elementy dostarczane przez renomowanych producentów charakteryzuje wysoka jakość i dopasowanie do wymagań odbiorców. Te cechy przekładają się na właściwości użytkowe wyposażonych w nie drzwi i bram.

Profile wykorzystywane w drzwiach i bramach garażowych muszą być odporne na starzenie oraz środki chemiczne (czyszczące i konserwujące). Do ich wytwarzania, wiodący producenci stosują zazwyczaj polichlorek winylu (PVC), z którego można wytłaczać profile w postaci spienionej oraz twardej. Mogą być one produkowane praktycznie w dowolnym kształcie i różnorodnych fakturach. Wszystko po to, aby użytkownicy drzwi i bram mogli przez długi czas cieszyć się ich funkcjonalnością oraz wzornictwem.

Profile wewnątrz i na zewnątrz
Profile przeznaczone do wykonywania przeszkleń w drzwiach zewnętrznych oraz bramach garażowych wytwarzane są często ze spienionego PVC, a ich powierzchnia zabezpieczona jest odpornymi na warunki atmosferyczne foliami w kolorystyce dopasowanej do wymagań inwestora. Elementy dedykowane do drzwi wewnętrznych mogą natomiast tworzyć szprosy i różnego rodzaju ramki do szklenia. Zazwyczaj pokrywane są też foliami drewnopodobnymi.
Dla producenta drzwi z przeszkleniami istotna jest łatwość i szybkość montażu profili. Ma to również znaczenie dla użytkownika wyrobu i montera w przypadku, gdy przeszklenie ulegnie uszkodzeniu i konieczna będzie jego wymiana.

System szybkiego łączenia profili za pomocą tzw. zatrzasku, który posiadamy w asortymencie, jest niezawodny, praktyczny i zapewnia szybki montaż. Jego dodatkowym atutem jest łatwość demontażu, gdy trzeba będzie dokonać wymiany szyby. To autorskie, opracowane przez nas rozwiązanie – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta rozwiązań izolacyjnych, w tym m.in. profili i uszczelek.

W renomowanych przedsiębiorstwach możliwe jest zamówienie profili dopasowanych do indywidualnych wymagań, w różnorodnych wzorach i kolorystyce.

Oprócz standardowej oferty, dostępne jest też projektowanie oraz produkcja dowolnego kształtu profili, również na przykładzie specyfikacji technicznej dostarczonej przez producenta drzwi – dodaje ekspert AIB.

Istotna rola uszczelek
Poza profilami, nieodłącznym elementem drzwi i bram garażowych są również uszczelki. To one odpowiadają za ochronę przed działaniem wilgoci i stratami ciepła. Nowoczesne elementy tego typu są zgrzewalne, co pozwala na wykonanie szczelnych naroży. Zapewniają dobre przyleganie, odporność na działanie czynników atmosferycznych i środków konserwujących. W zależności od stawianych przed nimi wymagań mogą być dynamiczne (uszczelki pracujące) lub statyczne (uszczelki zabudowane w konstrukcji).
Dostępne są również uszczelki przeznaczone do uszczelniania starych okien i drzwi, w których wraz z upływem lat pojawiają się luzy przylgowe znacznie podwyższające koszty ogrzewania pomieszczeń. W przypadku wszystkich rodzajów tych elementów istotne jest to, z jakiego materiału zostały one wyprodukowane.

W ciągłej produkcji posiadamy ponad dwieście różnych typów uszczelek, wykonywanych z termoplastycznych elastomerów – TPE. Z uwagi na doskonałe właściwości użytkowe, coraz częściej wypierają one wulkanizowaną gumę, czyli EPDM – mówi dr inż. Karol Kożuch.

Polskie wyroby stolarki otworowej zdobywają nie tylko europejskie, lecz również światowe rynki. Odbiorcy doceniają ich jakość, trwałość i estetykę. To również zasługa zastosowania odpowiednich komponentów – profili i uszczelek. Są to elementy uzupełniające, jednak niezwykle istotne dla prawidłowego działania tych rozwiązań. Bez nich żadne okna, drzwi czy bramy nie będą kompletne.

Źródło: AIB
Foto: AIB