piątek, 30 września 2016

Okno też musi być trendy!

Czasy, kiedy remontując czy budując dom byliśmy zdani na monotonię kształtów i barw, dawno już minęły. Teraz nietuzinkowa i śmiała kolorystka święci triumfy w wielu sektorach produkcji materiałów budowlanych. A prawdziwą designerską perełką w naszym domu może stać się okno. Odpowiedni wybór barw stolarki okiennej zarówno od strony wewnętrznej, jak i od zewnątrz, doda całej inwestycji zindywidualizowanego charakteru.

Dziś okno to wyraz osobowości kupującego. Bywa, że jego kształt i kolor jest odzwierciedleniem charakteru i stosunku do świata domowników. Liczne badanie naukowe dowodzą, że przez kolory manifestujemy swoją osobowość, a ich wpływ na każdego z nas jest ogromny.

Zmienił się konsument
Kolory odgrywają rolę tak w przypadku image’u, nastroju, jak i zwyczajów konsumenckich. I tak przykładowo: osoby sięgające po produkty w kolorze niebieskim cenią sobie spokój. Barwa czerwona jest dedykowana osobom temperamentnym i energicznym. To kolor, który pobudza i ożywia, po który sięgają ludzie sukcesu. Wielbiciele fioletu to najczęściej wielbiciele oryginalności i piękna. Zaś wybierając okna w kolorze zbliżonym do żółtego, pokazujemy swoje radosne podejście do życia. Do zabawy barwami i kształtami zachęcają projektanci wnętrz, a producenci stolarki okiennej starają się spełnić nawet najodważniejsze kolorystyczne marzenia.

Reprezentanci branży okiennej potwierdzają, że zmiany w tym sektorze rynku wynikają z tego, że zmienił się sam konsument. Odważny, świadomy, wymagający i konkretny – taki jest dzisiejszy odbiorca okien. A jego oczekiwania z roku na rok są coraz wyższe.

To zupełnie inny klient, niż ten sprzed 10 lat. Tamten wybierając okna, pozostawiał całą decyzyjność pracownikom firmy, do której się udał. Natomiast dzisiejszy konsument to przede wszystkim człowiek bardzo dobrze przygotowany na każde spotkanie z handlowcem. To odbiorca, którego interesują wszystkie parametry zarówno te techniczne, jak i ekologiczne. Pyta o dźwiękoszczelność, izolację cieplną, kolorystykę. Dziś rynkowe trendy dyktują konsumenci – mówi komentuje Marcin Ksokowski, Dyrektor Zarządzający w IFTM Internorm.

Nowoczesne okna nie muszą być monotonne. Austriacka firma INTERNORM umożliwia Klientom wybór kolorystyki okna zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. – W przypadku okna drewniano-aluminiowego HF 410, Klient ma do wyboru okleinę drewna w kilkunastu różnych odcieniach. Bez trudu dopasuje stolarkę do charakteru wnętrza, w którym znajdować się będzie okno – podkreśla Marcin Ksokowski. Ekspert dodaje jednocześnie, że duże możliwości adaptacji wyglądu bryły budynku daje aluminiowa nakładka, która znajduje się po stronie zewnętrznej okna. – Nasze okna od zewnątrz mogą mieć w zasadzie każdy odcień z palety kolorów RAL – uzupełnia ekspert.

Czas na kolory
Klasyczne białe profile, znane z okien PVC, choć dalej popularne, powoli ustępują miejsca profilom kolorowym, których udział w sprzedaży znacznie wzrósł w ostatnich latach. W nowoczesnym budownictwie dużym zainteresowaniem cieszą się rozmaite odcienie szarości, beżu i brązu. Dotyczy to nawet okien drewnianych, które tradycyjnie kojarzone są z większą monotonią.

Jeszcze kilka lat temu szarość była barwą uważaną za ponurą i niemodną. Dziś jest zupełnie inaczej. A odpowiedzią dla zmieniających się zapotrzebowani rynku jest paleta barw okienny wypełniająca się najróżniejszymi kolorami. – Dla klientów, którym niestraszne nowe i odważne trendy, przygotowaliśmy specjalne kolorowe nakładki aluminiowe na okna. Dostępne w wielu odcieniach i designach są świetnym sposobem, aby poprzez grę kolorami i ciekawą aranżację wnętrz zamanifestować swoją indywidualność. W dodatku przy zakupie naszych okien KF 410 lub KF 500, kolorowe nakładki konsument otrzymuje gratis – komentuje Marcin Ksokowski z IFTM Internorm.

Panoramiczne przeszklenia umieszczone w ramach o odcieniach szarości zdecydowanie ochłodzą wnętrze mieszkania. Jeśli więc naszym upragnionym efektem końcowym jest efekt przytulności, powinniśmy sięgnąć po drewniane ramy i ciepłe kolory. Okna można doskonale skomponować ze ścianami na przykład wybierając tapety, w których przewija się barwa okna. Nawiązaniem do koloru, wybranego przez nas produktu może być również barwa mebli, tkanin czy tapicerek. Warto też przeanalizować czy okno będzie w przyszłości często zasłaniane czy nie. Po zmroku, okna nie tworzą bowiem niczego więcej jak ciemną płaszczyznę. Wówczas ich estetykę może uratować jasna barwa ramy.

Przy wyborze stolarki okiennej nie możemy jednak kierować się wyłącznie designem. Poza estetyką okna to przede wszystkim bezpieczeństwo, funkcjonalność i energooszczędność. Nie zapominajmy, że nawet najurokliwsze jego barwy i kształty muszą iść w prze z dobrze dobranymi parametrami technicznymi. Ważne, aby przed zakupem przeanalizować wiarygodność i rzetelność producenta oraz posiadane przez niego certyfikaty.

Źródło: INTERNORM
Foto: INTERNORM